HCL International Bridge Championship 2017
Team of Four Silver
2017-09-12 to 2017-09-17, 93 Teams
Rank Name Roster
1 A. K. Bose Santanu Ghosh, Soumya Das, Anindya Bhattacharya, Abhijit Kumar Bose, Sayantan Kushari, Sagnik Roy
2 Manzova Casual Manik Alam, Pijus Kanti Baroi, Moloy Mondal, Debashis Bose, Joy Narayan Roy, Mrinal De
3 Team Vibrant Vinay Mohan, Mrinak K Haldar, Bhola Nath Ghosh, Dipak Kumar Paul, Bhaskar Kumar Ganguly, Sanjit Dey
4 Borivali Sports Club Sriniwas G Joshi, Amod C Rele, Stanley Nazareth, Lyn Nazareth, Ronald Miranda, Khushru Kapadia
5 Dr Sanghi S M Moin, Sham Sharma, Ratan Lal Sanghi, Anil Bharihoke, S C Bhandari, Sunil Kumar Sinha
5 Rajputana K P Mathur, Pradeep Govil, Puneet Gangal, N K Sharma
5 Senior Citizens Montu Mukherjee, Dinabandhu Sahu, J Pratihari, Pramod Kumar Mishra
5 Six-Pack Afshar Majeed, N Prakasam, Vijay Devadass, Sandeep Dang, Nirmal Kumar Jain, V Ramkumar
9 Atanu Atanu Ganguly, Kalyan Kumar Roy, Kishore Kumar Ganguly, Raj Kumar Mukherjee, Nilanjan Ghosh, Anirban Sasmal
9 Bankura Club Subhasis Roy, Sailen Das, Sanjib Ganguly, Partho Sarathi Samanta, Shyama Prasad Banerjee, Tapan Kumar Roy
9 Filmnagar Cul. Centre Hyd. J V Ramana Murthy, G Madanmohan Rao, R Chandramohan, S Rajagopala Rao
9 Guptas Bangalore R Anbazhagan, A S Gupta, V Krishnan, Prakash Eswaran
9 Indian Chain Bharati Dey, Alok Daga, Ravi Saberwal, N K Chitlangia, Sanjay Bagaria
9 Kamales Gupta Vikram Jain, Kamalesh Gupta, Joyrup Mullick, Aritra Bhattacharya, Bhaskar Sarkar, Anindya Kumar Sarkar
9 Pradeep Vikrant Mehta, Mrinal Kanti Mukherjee, Kalyan Nandy, Goutam Pore, Pradip Mohta, Pradeep Goenka
9 Xirode Kaustabh S Deodhar, Rupa Bakeri , Vikrant Joseph, Girish Hirode, Darshan Patel, Suhas Lele
17 Kishan IV Bulu Saha, Rajendra Sirohia, Sukalyan Sarkar, Sanjib Majumdar, Somesh Bhattacharya
18 Yogakshem Sanjeev Nadkarni, Subhash Bhavnani, Deepak Y Pradhan, Abhijit Sarkar, Tusher Bedi, Souvik Kar
19 TBA T Devendranath, K Divakara Reddy, K Karunakar Reddy, Mohan Gurunath S, K Nageswara Rao, Placid J Faria
20 Jupiter Hyd Ajay B Yadnik, M Hanumantha Rao, D Seetharamaiah, C Srinivas Rao, P Sudhakar Rao, Subhajit Choudhury
21 Rahara Card Club Arup Dutta, Ramkrishna Majumder, Swetadri Saha, Pradyut Bhattacharjee, Krishna Das Chakraborty, Wrik Chakraborty
22 Gentlemen Rajinder K Marwah, C B Vijan
23 Smash Aniruddha P Sanzgiri, Makrand Lonkar, Satish G Diwanji, Hemant Pande, Atul Dashputre, Milind N Hajirnavis
24 Team Mukesh Ashok Bedi, Mukesh Shivdasani, Sangram Guha, Vijay K Sawhney, Arun Jain, Yogesh Tewari
25 DM4 Pulak Garg, C P Agarwal, Ram Prakash Bhatnagar, R K Bhatnagar
26 Sunpar Naru Gopal Bhowmick, Priya Ranjan Sinha Roy
27 Indian Oil K R Vyas, Uday Bedekar, Smita Govilkar, A V Sureshbabu, Biswajit Mahata, Subhas Mahata
28 Arup Banerjees VI Tapas Das, Arup Banerjee, Dinesh Sinha, Sagar Bhuia, Gautam Chatterjee, Gautam Chatterjee
29 Nagbagan Card Club Asim Kumar Ghosh, Swapan Ghosh, Gautam Biswas, Sourendra Nath Chakraborty
30 Spartans Raghunath P Tripathi, Ambrish Wadera, Devi Muthu Bhatnagar, Anil Kumar Upadhayay, Girish Kumar,  Ratnesh
31 GEMS of UP B N Batra, Anuj Sharma, Sanjay Amist, H S  Dua
32 Anant N Rajmohan, Rajesh Somani, Anant Vikram Somani, Mukesh Ghatiya, S Vijayraghavan, Mridul Das
33 Multi Ram Kishore Gupta, V N Puri, Arun Chopra, Rakesh Nanda, B S Gupta, Ajay Tankha
34 Soumitra Ashok V Vaidya, Pramod S Joshi, Nitin I Shirole, Soumitra A Wardekar, Sampath Srinivasan
35 Spade Ace S K Sharma, Sandeep Niyati, D C  Bhargava, Ibrat Khan
36 Hooghly Bridge Circle Nirod Baran Das, Apurba Bhattacharjee, Somnath Mitra, Anup Dutta Roy, Paresh Chandra Biswas
37 Villagers Nemai Chandra Dutta, Sushanta Kumar Mondal, Prasanta Kumar Mandal, Santanu Chakraborty, Bikas Dutta, Tanmoy Majumder
38 ICA Biswadip Roy, Saila Ranjan Das, Saswata Bhattacharya, Sanjib Basak, Subhasish Sarkar, Deepak Pramanik
38 Target A K Narang, Samuel Dharni, Sandeep Narang
40 Assam Blues Chanchal Sen, Arnab Guha, Tapan K Bhattacharjee, Sanjay Raha, Subrata Adhikari, Jaydeep Bhattacharjee
41 Atha Group B Sujit Kumar Bhattacharjee, Pramod Ranjan Das, Amitava Banerjee, Probhat Roy, Pallab Roy
42 A R Dass IV Debashis Bhadra, Amiya Ranjan Das, Amalendu Sanyal, Ananda Hazra, Arup Kumar Dey, Siddhartha Ghosh
43 Rainbow R M Gupta, Tapas Kumar Roy, Rajesh Jain, Surajit Das, Santi Ranjan Dutta, Sukanta Das
44 Lotus Shiv Shankar Gupta, Girdhar Lal Tandon, Personna Hota, Subhash Prakash Mehta, Ram Pal Rehan, Sukh Dev Gupta
45 Hakuna matata Mangalam Punj, Ranjan Bhattacharya, Richa Shriram, Bindiya Judge, Pintu Maity, Pradip Ghosh
46 SBDVI Shymal Roy, Biswarup Adhya, Soumitra Das, Sabyasachi Sadhukhan, Deborshi Dutta Gupta, Ayan Chatterjee
47 CFCO Rita Chandra, Sushil Chandra, Chandra Shekhar Majumdar, Basudeb Bhattacharya, Partha Sarathi Mukherjee, Jay Kumar Majumdar
48 PMDBA Nantu Bhattacharjee, Sujit Chakravorty, Gautam Roy, Joy Saikia
49 Finesse Sukrit M Vijayakar, Jenish Shah, Rajan V Joshi, Shirish Karkarey, Sunil Patki, Bhalchandra Kulkarni
50 CBA Govinder Singh, R P Mishra, Manju Khaitan, H S Dhariwal
51 Big Boss Chandan Choudhury, Nirmal Roy, Indranath Chatterjee, Mihir Ranjan Majumder, Goutam Kumar Basu
52 Bagchis IV Tapas Mukherjee, Punya Kirti Das sharma, Dilip Chandra Bagchi, Priyotosh Sarkar, Rana Chakraborty, Saumitra Basu
53 Amol U V Athavale, V Ravichandran, V Chandrasekhar, Amol Deshmukh
54 Bhamidipati Prabhat Kumar Gupta, S M Nigam, B Ramamohan Rao, A Balaram, P R Swamy, D Murali Krishna
55 Kumar Properties Ltd Pune Abhay Todankar, J K Bhosale, C Dayal, Anant W Golwalkar
56 Shiva  , Vedkantha Dasmahapatra, Pritam Das, Arup Kumar Hudait
57 Navamita Gopal Das, Sudip Pandit, Suvankar Basu, Tapas Kumar Sarkar, Prosenjit Manna
58 TAD Gopika Tandan, Savleen Thadani, Devangshu Datta, Sailaja Tahiliani
59 A. K. Dhara IV Saurav Sil, Kanai Lal Sarkar, Bidyut Goswami, Biswajit Dutta, Dulal Dey, Arjun Kumar Dhara
60 Engineers Madhu Sudan Sharma, M R Goyal, Sanjay Gupta, Naresh K Jain, Kajal Das
61 TWEM Vinay Sharma, M L Jayant Kumar, Inderjeet Singh, K V Vahalia
62 Marbles Anupam Rai, P K Das, Pankaj Chaudhary, Pintu Sao, Hemant Ahirwar
63 Vidarbha R P Deshpande, V J Puranik, Shailendra Chhajed, Arun J Puranik
64 Baruipur Bridge Club Alok Kumar Mondal, Dipak Kumar Majumder, Jayanta Choudhury, Tapas Kumar Adhikary, Bhudar Chandra Kayal, Sukumar Koyal
65 Nuts & Bolts A K Guha, A K Sinha, J N  Pandey, S Krishnamoorthy
66 Sathes 4 Anil G Sathe, Chandrashekhar K Damle, Vinayak S Patwardhan, G C Dey
67 Constellation Rita Choksi, Anand Bhatia, Amarjit Wadhawan, Nikita Kamal, S K Syal, D K  Paul
68 Skipper Subrata Chatterjee, Tonmoy Ghosh, Amit Chakraborty, Shyama Prasad Chatterjee, Karuna Roy, Goutam Das
69 Singur Bridge Club Tapas Dasgupta, Phani Bhusan Das, Ashis Sadhukhan, Siba Prasad Ghosh, Netai Tudu
70 Forcing  , Ramen Chandra Chowdhury, Bhubanjit Shaw, Biplab J Guha, Pralay Roy, Arnab Ghosh
71 Green Top Vijit Bery, Sanjiv Bery, D N Khanna, D D Gulhati, Saranjit Singh Dhupia
72 Jhontus IV Sanat Roy, Probhat Kumar Roy, Shakti Pada Roy, Goutam Banerjee, Dipak Sarkar, Bijon Kumar Mondal
73 Midnapur Card Club Netai Pada Kabiraj, Ashoke Biswas, Ghanashyam Pal, Pradip Kumar Jana, Sujit Kumar Sur, Sudipta Ray
73 UP-Bihar S Qamar Wajahat, Shantanu Rastogi, Razi Ahmed Siddiqui, Rabindra Kumar Singh, K C Kumar, Sujeet Kumar
75 Surprise Shailendra Handa, Ajoy Sonak, Anshul Bhatt, Madhav A Kshirsagar, Shriniwas V Apte
76 Thakurs Special Samir Das, Mrinal Das, Tapan Kumar Roy, Achintyananda Thakur, Subodh Maheswari, Pappu Mukherjee
77 Intercity Anil Kumar Bansal, R K Nagpal, A P Joglekar, A L Sancheti, Yatish Chandra, C V Kekre
78 PCBA P M Bhide, S G Gole, V V Phadke, Jayant P Pingle, Shriram N Gharpure, V G Gujrathi
79 ABCD Hooghly Deshasmriti Roy Choudhury, Amar Nath Dhar, Samir Kumar Sil, Pallab Sinha Roy, Ashok Kumar Bose, Dipak Kumar Sengupta
80 PBA S R Malhotra, Ved Prakash, Y P Punj, K R Lakhanpal, Gur Iqbal Singh, S P Sharma
81 Jai Ganesh S G Surve, Pradeep A Bhosale, N B Shinde, R W Khare, B C Pendse, Sriram Bhikaji Khanolkar
82 Balaji V Ravindran, Avinash G Golatkar, D D Gondhalekar, Suhas Vichare, Vikas Taralekar
83 BCDA M P S Chauhan, Bhalender Singh Nayyar, Kanwal Dhody, C Prakash
84 Secure Raghubir S Jasuja, Vinod Kumar Mutreja, Shashi Jain, Asha Surana, Puja Batra, Monica Jajoo
85 P K Thakurs IV Manoj Kumar Dey, Prabir Kumar Thakur, Jayanta Sarkar
86 Indradhanush S R S Sastry, T T Chari, Lakshmi Chari, Harihara Subramanian, Lata Hari, N C J John
87 SKD1955 Vrishali Paranjape, Swapan Kumar Dutta, Kalyan Roy Chowdhury, Mihir Kumar Dey, Manik Roy, Probhat Mukherjee
88 Ushakiran Usha Joshi, Hemant A Kher, Janardan Nambiar, Nitin M Dharmadhikari, Ajit Mahadar, Ajay Kumar Saha
89 Atha Group Siddhartha Roychowdhury, Sahipal Ghosh, Tapan Jyoti Ghosh, Biswajit Ghosh, Chiranjib Ballav, Dilip Atha
90 Kosmos Daleep Mutreja, T C Pant, Anukul Mandal, Natasha Khandheria, Ashok K Sinha, Rajesh K Jain
91 Rajasthan Royal D M Mehta, Suniti Rathore, Gajendra Kumar Vyas, Umesh Bhargava
92 Asansol Card Club Partha Pratim Mitra, Abishek Mitra, Prodip Kumar Roy Chowdhury, Jnan Ranjan Bhaumik, Ashok Kumar Sinha
93 Inter-finesse Biplab Mondal, Goutam Mazumder, Santanu Choudhury, Bablu Roy Choudhury, Pinaki Ranjan Banerjee